Neden Öfkeleniriz?

Öfke Nedir?
Engellenme, incinme, gözdağı olarak algılanan durumlar karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlık olarak tanımlanabilir.
Olaylar karşısında öfke hissettiğinizde gerçek sebebinin üzerini örtmek isteyebilirsiniz. Yetersizlik, güçsüzlük, sevilmeme, yalnızlık gibi duyguları hissedip diğerlerine göstermek istemediğinizde, bunu öfke ile maskeliyor olabilirsiniz. Ya da beklentileriniz ile yaşadığınız olaylar uyuşmuyor ise bu da öfkeye sebep olabilir. Çoğunlukla öfke hissetmemizin nedeni diğerleri ya da olaylar değil, bizim olay ve kişiler hakkındaki düşünce ve duygularımızdır.
Öfkelenmenize yol açan olayları ve kişileri yok edemez, değiştirmezsiniz ya da onlardan kaçamazsınız. Yapılabilecek bir şey varsa o da tepkilerinizi düzenlemek, beklentilerinizi değiştirmek, duruma göre bir şeyleri olduğu gibi kabul edebilmektir. 

Peki Ne Yapmak Gerekir?

Bir değişikliğe gitmeye karar verdiğinizde bunun gerçekçi olup olmadığını değerlendirin. Nasıl mı? Öfkelenmeyeceğim demek yerine (çünkü bu gerçekçi bir hedef değildir, nihayetinde öfke de bir duygudur), öfkelendiğimde sesimi yükseltmeyeceğim diyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda davranışınız üzerinde bir değişiklik planladığınız için, davranışlar da daha kolay değiştirilebildiğinden dolayı gerçekçi bir hedef olacaktır. 

   Karşınızdaki kişi sizi üzecek bir şey yaptığında ”asla üzülmeyeceğim” diyebilirsiniz. Fakat bu da gerçekçi bir hedef olmayacaktır. Çünkü karşınızdakinin sizi üzebilmesi ancak sizin olayları algılayış şeklinizden kaynaklanır. Fakat sizi üzen, sizin algılayış şeklinize göre uygun olmayan davranışlarda bulunan biri ile ilişkinize mesafe koyabilirsiniz. Çünkü bu bir davranıştır ve davranış kontrolünüzü bilinçli olarak değiştirebilir- düzenleyebilirsiniz. 

Yapılabilecek hiçbir şey yoksa, olaylar sizin kontrolünüz dışında gerçekleşiyorsa o zaman durumu kabul edip, duygularınız üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. 

Açı Ankara Koleji © 2018. Tüm Hakları Saklıdır.