Kendini Engelleme


Aklınız kalbimizden geçenlerle aynı yolda yürümüyorsa, hayatın geçerli bir sebep yokken karşınıza devasa büyüklükte engeller koyduğuna inanıyorsanız asıl engel belki de duygu-düşünce-davranışlarınız olabilir.

Zihin benim değil mi kendi istediğim şeyden beni nasıl alıkoyabilir? diye sorulabilir. Örneklerle açıklayabilirim bunu. Zayıflamak istiyorsunuz buna karar verdiniz fakat sürekli eliniz yiyeceklere gidiyor, oysa ki karar vermiştiniz ne oldu? Bu durum bazen ”nefsime engel olamıyorum” şeklinde düşündürebilir fakat sebebi yine kendinizi sabote etmenizdir. Yapmak istediğiniz ya da yapmanız gereken şey için yeterli güveni hissetmediğinizde, ”ben elimden geleni yaptım, yine de olmadı” diyebilmek için bunu yapabilirsiniz. Ders çalışmanız gerekiyor fakat sınav için yeterli motivasyona sahip değilseniz, başınız, gözünüz, kolunuz, bacağınız ağrıyabilir. 

Ya da vizesinden düşük aldığınız ve finalini mutlaka yükseltmeniz gereken bir sınava gireceksiniz. Kararlısınız çalışıp yüksek almalıyım diyorsunuz. Fakat durum aynen bu şekilde olabilir:   

Hayalleriniz çok çalışmak üzerine kuruluyken, hayat sizi ders çalışmaktan alıkoyacak her türlü engelle karşılaştırabilir (instagram da gezineyim biraz, aa televizyonda da güzel bir dizi var, ne zamandır da kitap okumadım biraz okusam  mı, ya da dur ya güzel bir tatlı yiyeyim de mutluluk hormonum salgılanırsa daha iyi çalışırım…). Sonuçta çalışmak istediğiniz %90 iken çalıştığınız ancak %30 da  kalabilir. Yani o şeye olan isteğimiz, bizi  hedefimize götürecek yegane etken değildir.  

Peki kendimizi nasıl engelleriz? 

Endişe

 Bir işin olmayacağı ile ilgili sürekli endişe duyarsanız, davranışlarınızı bu doğrultuda bilinçsizce yönlendirmiş olursunuz. Peki nasıl? Duygu-düşünce-davranışlarınızı korkunuzu çağıracak şekilde düzenlemiş olabilirsiniz. Bu da korktuğunuz şey için davetiye çıkarmanız demektir. 

Başkalarıyla kıyaslamak

 Siz ayrı bir bireysiniz ve hedefleriniz size özeldir. Sürekli olarak başkalarının ne yaptığıyla ilgilenmek hem enerjinizi boşuna harcamanıza neden olur hem de hedeflerinize ulaşmanız için yolunuza set çeker.

Olumsuz konuşmalar

”Yapamayacağım galiba, off çok zor, bu iş beni aşar , benim neyime bunlar” gibi olumsuz konuşmalar yine enerjinizi hedefinizden alıkoyarak sizi istemediğiniz yollara sürükler. Olumsuz konuşmaları zihnimizden uzak tutarak o işe inanmış görünmek değil gerçekten inanmanız gerekir.

 Yeterince odaklanamamak

 Hedefinize odaklanmış görünebilirsiniz fakat aklınızda sürekli başarısız olmanız halinde nelerle karşılaşacağınız gibi olumsuz düşünceler varsa odaklanmanız yeterli değil demektir.

 Kendinize güvenerek hedefinizi net bir şekilde belirlemeli, olumsuz inanç ve düşüncelerinizi kendinizden uzak tutmalı, kendinizin ayrı bir birey olduğunu kabullenip başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçmelisiniz.

Açı Ankara Koleji © 2018. Tüm Hakları Saklıdır.