Belirsizlik Psikolojisi

Stres günümüzde yaş grubu ayırt etmeksizin hepimizin deneyimlediği, yaşam kalitemizi ve sağlığımızı olumsuz etkileyen, zamanımızı etkili kullanmamızı engelleyen bir olgudur. Uzun süreli ve yoğun yaşanan stres kişide kaygı, bunalım ve depresyona sebep olabilmektedir.

Bilinmezlik ya da belirsizlik de kaygı yaratan bir durumdur. Stres ve kaygının birçok sebebi olabileceği gibi kaygı oluşturan durumlara karşı verilen tepkiler de farklı olabilmektedir. Stres oluşturan durumlarla bazı kişiler kolayca çözüm yolları belirleyebilirken, bazı bireyler de endişelenmek için kolayca sebepler bulabilirler bu sebeple de çözüm yolları bulmak ve karar verip uygulamakta zorluk yaşayabilmektedirler.

Belirsizliğe tahammülsüzlük birçok psikolojik ve uyum sorununa sebep olabilmektedir. Son iki haftadır yaşadığımız durumlar da göz önüne alındığında artma ihtimali olan obsesif-kompulsif bozukluk, sosyal kaygı ve sosyal fobi, depresyon, yeme ve uyku bozuklukları sayılabilir.

Yaşanılan güncel olayların etkisiyle var olan somut durumların oluşturduğu kaygı ve stresin yanında, yaşamımızda oluşturduğu kısıtlamaların ve normale göre daha çok hissettiğimiz kontrolün ne zaman biteceğine yönelik belirsizlik de duygu durumumuzu özellikle de psikolojik iyi oluş halimizi olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple yaşadığımız bu dönemde ailemizle ve sevdiklerimizle bulunmamız gereken sosyal izolasyon içerisinde yapılabilecek bireysel ve grup etkinlikleri optimal mutluluk düzeyimizi arttırabilmektedir.

Her gün aile bireylerinden birinin ürettiği fikir doğrultusunda bir etkinlik seçilerek aile saati yapılabilir. Bu durum aile içerisinde hissettiğimiz bağlanma düzeyimizi de olumlu etkileyecektir. Peki bu etkinlikler neler olabilir?

 • Kitap okumak (aynı zamanda okunan kitapların eleştirisini yapmak da zihni aktif kullanmayı etkileyecektir)
 • Film izlemek
 • Bir konu belirlenip akşam saatine kadar konuyla alakalı araştırma yapılarak gün sonunda fikir alışverişi yapmak
 • Puzzle yapmak
 • Kutu oyunları oynamak (takımlar oluşturularak -çocuğunuz varsa- takım olma, biz olma bilincini de geliştirmek için faydalı olacaktır)
 • Tübitak’ ın ücretsiz olarak erişime açtığı ‘’Bilim ve Teknik’’, ‘’Bilim Çocuk’’ ve ‘’Meraklı Minik’’ dergilerini takip etmek
 • Google Arts ve Culture ile internet ortamında dünyanın farklı yerlerindeki ünlü müze ve sanat galerilerini ücretsiz olarak gezebilirsiniz

Milano- Pinacoteca di Brea
Madrid- Prado
Paris- Louvre
Londra- British Museum
New York-Metropolitan Museum
Washington- National Gallery of Art
Granada’da bulunup İslam mimarisinin en güzel örneklerinden olan El Hamra Sarayı’nı internet sayfasından ziyaret edebilirsiniz

 • Online konserleri takip edebilirsiniz ( New York Metropolitan Operası’nın her akşam saat 19.30 ‘da paylaştığı performansları izleyebilirsiniz)
 • Türkiye’nin farklı coğrafyalarında bulunan müzeleri ekrana getiren TRT 2 ‘de ‘’Müzelerin Yıldızları’’ programını takip edebilirsiniz
 • Ücretsiz kitap ve dil öğrenimi için ‘’Open Culture’’
 • Üniversiteler tarafından hazırlanan ücretsiz çevrim içi kurslara katılabilirsiniz ( Class Central )

Hatırlatmakta fayda görüyorum ki tatil edilen bu zaman dilimi içerisinde planladığınız etkinliklerin dışında siz ve çocuklarınız için telefon başta olmak üzere televizyon ekranından da uzak durmak sağlığınız için faydalı olacaktır.

Bu ve benzeri birçok etkinliğe bulunduğumuz dönem içerisinde oldukça kolay. Fakat asıl önemli olan günümüzü doğru planlayabilmek. Özellikle de sınavlara hazırlanılan bu süreçte günü iyi planlamak, eksik konuları tespit edip çalışabilmek, kitaplarımızda yer alan soruları tarayıp çözmek faydalı olacaktır.

Tatil için kendinize hedef belirlemek yapılacak ilk şey olabilir.

Günlük Plan
Günlük zaman çizelgesi oluşturmak dışımızda gelişen belirsiz durumu kendimiz için minimuma indirmemiz için fayda sağlayabilir. Dolayısıyla da çalışmalarımızı düzenleyebilmek, var olan zamanımızı planlayabilmek için etkili olacaktır. Sınavlara akademik olarak hazırlanmanın dışında psikolojik hazır oluşunuzu da etkilemektedir. LGS’ye girecek yaklaşık 1.8 milyon öğrenci ile YKS’ye girecek yaklaşık 3 milyon öğrencinin de aynı süreçlerden geçtiğini unutmamak gerekir. Bu sebeple sınavların ihtiyaç olması durumunda ertelenme olasılığı moralinizi bozmak yerine, size sunulan imkan ve fırsatları en etkili şekilde kullanarak kendinizi sürece adapte edip, eba.gov.tr ‘de yer alan videoları takip etmeniz, okulumuzun mobil uygulamasından verilen ödevlerinizi yapmanız, ‘’ Açı tv ‘’ de öğretmenlerinizin ders anlatım videolarını takip etmeniz süreci verimli şekilde geçirmenize katkı sağlayacaktır.

Hepinize bu süreçte öncelikle sağlık, güç, başarı ve kolaylıklar diliyorum.

Psikolog ve Sosyolog   Selnur AKDOĞAN

Açı Ankara Koleji © 2018. Tüm Hakları Saklıdır.